TZX18A-TAP
Manufacturer Part Number:
TZX18A-TAP
Part of Description:
DIODE ZENER 18V 500MW DO35
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 µA @ 13 V
Impedance (Max) (Zzt) :
55 Ohms
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Power - Max :
500 mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 200 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
18 V