PTZTFTE259.1B
Manufacturer Part Number:
PTZTFTE259.1B
Manufacturer/Brand:
Kionix Inc.
Part of Description:
1W 9.1V, DO-214AC, HIGH POWER ZE
Manufacturer :
Kionix Inc.
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20 µA @ 6 V
Impedance (Max) (Zzt) :
6 Ohms
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
150°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Power - Max :
1 W
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
PMDS
Tolerance :
±5.7%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
9.65 V