BZX85B20-TR
Manufacturer Part Number:
BZX85B20-TR
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
DIODE ZENER 20V 1.3W DO41
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 nA @ 15 V
Impedance (Max) (Zzt) :
24 Ohms
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Power - Max :
1.3 W
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Tolerance :
±2%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
20 V