BZX55C5V1
Manufacturer Part Number:
BZX55C5V1
Manufacturer/Brand:
Fairchild Semiconductor
Part of Description:
DIODE ZENER 5.1V 500MW DO35
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 nA @ 1 V
Impedance (Max) (Zzt) :
35 Ohms
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Power - Max :
500 mW
Product Status :
Obsolete
Tolerance :
±6%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3 V @ 100 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.1 V