BZM55C11-TR
Manufacturer Part Number:
BZM55C11-TR
Part of Description:
DIODE ZENER 11V 500MW MICROMELF
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 nA @ 8.2 V
Impedance (Max) (Zzt) :
70 Ohms
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Power - Max :
500 mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 200 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
11 V