PD3Z284C16-7
Manufacturer Part Number:
PD3Z284C16-7
Manufacturer/Brand:
Diodes Incorporated
Part of Description:
DIODE ZENER 16V 500MW POWERDI323
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 nA @ 11.2 V
Impedance (Max) (Zzt) :
20 Ohms
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Package / Case :
PowerDI™ 323
Power - Max :
500 mW
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
PowerDI™ 323
Tolerance :
±6%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1 V @ 100 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
16 V