BZD27C43P
Manufacturer Part Number:
BZD27C43P
Manufacturer/Brand:
Taiwan Semiconductor Corporation
Part of Description:
DIODE ZENER 43V 1W SUB SMA
Manufacturer :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 µA @ 33 V
Impedance (Max) (Zzt) :
45 Ohms
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power - Max :
1 W
Product Status :
Not For New Designs
Supplier Device Package :
Sub SMA
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2 V @ 200 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
43 V