EDZVFHT2R8.2B
Manufacturer Part Number:
EDZVFHT2R8.2B
Part of Description:
DIODE ZENER 8.2V 150MW EMD2
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 nA @ 5 V
Impedance (Max) (Zzt) :
30 Ohms
Operating Temperature :
150°C (TJ)
Power - Max :
150 mW
Tolerance :
±2.07%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
8.2 V