TZX6V8B-TR
Manufacturer Part Number:
TZX6V8B-TR
Part of Description:
DIODE ZENER 6.8V 500MW DO35
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 µA @ 3.5 V
Impedance (Max) (Zzt) :
15 Ohms
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Power - Max :
500 mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 200 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.8 V