1N5932BRLG
Manufacturer Part Number:
1N5932BRLG
Manufacturer/Brand:
Fairchild/ON Semiconductor
Part of Description:
DIODE ZENER 20V 3W AXIAL
Manufacturer :
Fairchild/ON Semiconductor
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 µA @ 15.2 V
Impedance (Max) (Zzt) :
14 Ohms
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Power - Max :
3 W
Supplier Device Package :
Axial
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 200 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
20 V