PDZVTFTR5.6B
Manufacturer Part Number:
PDZVTFTR5.6B
Part of Description:
DIODE ZENER 5.6V 1W PMDTM
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20 µA @ 1.5 V
Impedance (Max) (Zzt) :
8 Ohms
Operating Temperature :
150°C (TJ)
Power - Max :
1 W
Tolerance :
±6.25%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.6 V