1N5925BRLG
Manufacturer Part Number:
1N5925BRLG
Part of Description:
DIODE ZENER 10V 3W AXIAL
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 µA @ 8 V
Impedance (Max) (Zzt) :
4.5 Ohms
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Power - Max :
3 W
Product Status :
Active
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 200 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
10 V