BZT52C12LP-7
Manufacturer Part Number:
BZT52C12LP-7
Manufacturer/Brand:
Diodes Incorporated
Part of Description:
DIODE ZENER 12V 250MW 2DFN
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 nA @ 8 V
Impedance (Max) (Zzt) :
25 Ohms
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Package / Case :
0402 (1006 Metric)
Power - Max :
250 mW
Supplier Device Package :
X1-DFN1006-2
Tolerance :
±5.39%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 10 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
12 V