BZV85-C15,113
Manufacturer Part Number:
BZV85-C15,113
Part of Description:
DIODE ZENER 15V 1W DO41
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 nA @ 10.5 V
Impedance (Max) (Zzt) :
15 Ohms
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Power - Max :
1 W
Supplier Device Package :
DO-41
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1 V @ 50 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
15 V