EDZVT2R6.8B
Manufacturer Part Number:
EDZVT2R6.8B
Manufacturer/Brand:
Kionix Inc.
Part of Description:
DIODE ZENER 6.8V 150MW EMD2
Manufacturer :
Kionix Inc.
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 nA @ 3.5 V
Impedance (Max) (Zzt) :
40 Ohms
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
SC-79, SOD-523
Power - Max :
150 mW
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
EMD2
Tolerance :
±2%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.8 V