BZX84C36LT1G
Manufacturer Part Number:
BZX84C36LT1G
Manufacturer/Brand:
Fairchild/ON Semiconductor
Part of Description:
DIODE ZENER 36V 250MW SOT23-3
Manufacturer :
Fairchild/ON Semiconductor
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 nA @ 25.2 V
Impedance (Max) (Zzt) :
90 Ohms
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Power - Max :
225 mW
Supplier Device Package :
SOT-23-3 (TO-236)
Tolerance :
±6%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 10 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
36 V