BZV55-C10,135
Manufacturer Part Number:
BZV55-C10,135
Manufacturer/Brand:
Nexperia USA Inc.
Part of Description:
DIODE ZENER 10V 500MW LLDS
Manufacturer :
Nexperia USA Inc.
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200 nA @ 7 V
Impedance (Max) (Zzt) :
20 Ohms
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C (TJ)
Package / Case :
DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Power - Max :
500 mW
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
LLDS; MiniMelf
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 10 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
10 V