BZX84-C8V2,215
Manufacturer Part Number:
BZX84-C8V2,215
Manufacturer/Brand:
Nexperia USA Inc.
Part of Description:
DIODE ZENER 8.2V 250MW TO236AB
Manufacturer :
Nexperia USA Inc.
Current - Reverse Leakage @ Vr :
700 nA @ 5 V
Impedance (Max) (Zzt) :
15 Ohms
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Power - Max :
250 mW
Supplier Device Package :
TO-236AB
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 10 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
8.2 V