BZX55B18-TAP
Manufacturer Part Number:
BZX55B18-TAP
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
DIODE ZENER 18V 500MW DO35
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 nA @ 13 V
Impedance (Max) (Zzt) :
50 Ohms
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Power - Max :
500 mW
Product Status :
Active
Tolerance :
±2%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 200 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
18 V