BZX55C33-TR
- Manufacturer Part Number:
- BZX55C33-TR
- Manufacturer/Brand:
- Vishay Dale Thin Film
- Part of Description:
- DIODE ZENER 33V 500MW DO35
- Manufacturer :
- Vishay Dale Thin Film
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 100 nA @ 24 V
- Impedance (Max) (Zzt) :
- 80 Ohms
- Operating Temperature :
- -65°C ~ 175°C
- Power - Max :
- 500 mW
- Product Status :
- Active
- Tolerance :
- ±5%
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 1.5 V @ 200 mA
- Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
- 33 V