CZRU52C5V6
- Manufacturer Part Number:
- CZRU52C5V6
- Part of Description:
- DIODE ZENER 5.6V 150MW 0603
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 100 nA @ 1 V
- Impedance (Max) (Zzt) :
- 40 Ohms
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Power - Max :
- 150 mW
- Supplier Device Package :
- 0603/SOD-523F
- Tolerance :
- ±5%
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 900 mV @ 10 mA
- Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
- 5.6 V