CPW2-1200-S005B
Manufacturer Part Number:
CPW2-1200-S005B
Manufacturer/Brand:
Wolfspeed, Inc.
Part of Description:
DIODE SILICON CARBIDE 17.5A DIE
Manufacturer :
Wolfspeed, Inc.
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
455pF @ 0V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
17.5A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200 µA @ 1200 V
Diode Type :
Silicon Carbide Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
Die
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
0 ns
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Supplier Device Package :
Die
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.8 V @ 5 A