MSASC75H45FX/TR
Manufacturer Part Number:
MSASC75H45FX/TR
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 45V 75A THINKEY3
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
75A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
7.5 mA @ 45 V
Diode Type :
Schottky, Reverse Polarity
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
ThinKey™3
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
ThinKey™3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
45 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
650 mV @ 75 A