DSA15IM200UC-TRL
Manufacturer Part Number:
DSA15IM200UC-TRL
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 200V 15A TO252AA
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
67pF @ 24V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
15A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
250 µA @ 200 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-252AA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
940 mV @ 15 A