DSR8U600-G
Manufacturer Part Number:
DSR8U600-G
Manufacturer/Brand:
Diodes Incorporated
Part of Description:
DIODE GEN PURP 600V 8A TO220AC
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
55pF @ 4V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
8A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20 µA @ 600 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-220-2
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
28 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-220AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.5 V @ 8 A