JANKCA1N5300
Manufacturer Part Number:
JANKCA1N5300
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
DIODE GEN PURP 100V 1.43A DO7
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
1.43A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
DO-204AA, DO-7, Axial
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
DO-7
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 1.04 A