W6672TE320
Manufacturer Part Number:
W6672TE320
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
DIODE GEN PURP 1.75KV 6672A -
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
6672A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 mA @ 1750 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 160°C
Package / Case :
TO-200AF
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Reverse Recovery Time (trr) :
52 µs
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-200AF
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1750 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.37 V @ 5000 A