SBRFP10U45D1-13
Manufacturer Part Number:
SBRFP10U45D1-13
Part of Description:
DIODE GEN PURP 45V 10A TO252
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200 µA @ 45 V
Diode Type :
Standard
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
55 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-252, (D-Pak)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
45 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
500 mV @ 10 A