M2325HA400
Manufacturer Part Number:
M2325HA400
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
DIODE GEN PURP 4KV 2325A W121
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
2325A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
150 mA @ 4000 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 150°C
Package / Case :
DO-200AD
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Reverse Recovery Time (trr) :
5.4 µs
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
W121
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
4000 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.6 V @ 2500 A