STPS2170AFN
Manufacturer Part Number:
STPS2170AFN
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 170V 2A SMAFLAT
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
2A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2.8 µA @ 170 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
175°C
Package / Case :
DO-221AC, SMA Flat Leads
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
SMAflat Notch
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
170 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
820 mV @ 2 A