W1856NC480
Manufacturer Part Number:
W1856NC480
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
DIODE GEN PURP 4.8KV 1856A W5
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
1856A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 mA @ 4800 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 160°C
Package / Case :
DO-200AC, K-PUK
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Reverse Recovery Time (trr) :
36 µs
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
W5
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
4800 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.95 V @ 5550 A