MBR40250TH
Manufacturer Part Number:
MBR40250TH
Manufacturer/Brand:
Fairchild/ON Semiconductor
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 250V 40A TO220-2
Manufacturer :
Fairchild/ON Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
500pF @ 5V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
40A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
250 µA @ 250 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-220-2
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
35 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-220-2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
250 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
970 mV @ 40 A