DB2F43100L1
Manufacturer Part Number:
DB2F43100L1
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 5A CSP
Capacitance @ Vr, F :
140pF @ 10V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
5A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 µA @ 40 V
Diode Type :
Schottky
Operating Temperature - Junction :
150°C (Max)
Package / Case :
0606 (1616 Metric)
Reverse Recovery Time (trr) :
45 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
DCSP1616010-N1
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
600 mV @ 5 A