DB2G43200L1
Manufacturer Part Number:
DB2G43200L1
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 2A CSP
Capacitance @ Vr, F :
47pF @ 10V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
2A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
400 µA @ 40 V
Operating Temperature - Junction :
150°C (Max)
Package / Case :
0404 (1010 Metric)
Reverse Recovery Time (trr) :
14 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
DCSP1010010-N1
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
520 mV @ 2 A