UF5A400D1-13
Manufacturer Part Number:
UF5A400D1-13
Manufacturer/Brand:
Diodes Incorporated
Part of Description:
DIODE GEN PURP 400V 5A TO252-3
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
50pF @ 10V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
5A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 µA @ 400 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
35 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-252-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
400 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.4 V @ 5 A