R1200F-TP
Manufacturer Part Number:
R1200F-TP
Manufacturer/Brand:
Micro Commercial Co
Part of Description:
DIODE GEN PURP 1.2KV 500MA DO41
Manufacturer :
Micro Commercial Co
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
30pF @ 4V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
500mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 µA @ 1200 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
500 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
DO-41
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.4 V @ 500 mA