R4000F-AP
- Manufacturer Part Number:
- R4000F-AP
- Manufacturer/Brand:
- Micro Commercial Co
- Part of Description:
- DIODE GEN PURP 4KV 200MA DO15
- Manufacturer :
- Micro Commercial Co
- Product Category :
- Diodes - Rectifiers - Single
- Capacitance @ Vr, F :
- Current - Average Rectified (Io) :
- 200mA
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 5 µA @ 4000 V
- Diode Type :
- Standard
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature - Junction :
- -65°C ~ 150°C
- Package / Case :
- DO-204AC, DO-15, Axial
- Product Status :
- Obsolete
- Reverse Recovery Time (trr) :
- 500 ns
- Speed :
- Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
- Supplier Device Package :
- DO-15
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 4000 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 6.5 V @ 200 mA