JAN1N6773R
Manufacturer Part Number:
JAN1N6773R
Part of Description:
DIODE GEN PURP 600V 8A TO257
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
200pF @ 5V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
8A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 µA @ 480 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
Package / Case :
TO-257-3
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
60 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-257
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.6 V @ 8 A