IDD12SG60CXTMA2
Manufacturer Part Number:
IDD12SG60CXTMA2
Manufacturer/Brand:
Cypress Semiconductor Corp
Part of Description:
DIODE SIL CARB 600V 12A TO252-3
Manufacturer :
Cypress Semiconductor Corp
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
310pF @ 1V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
12A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 µA @ 600 V
Diode Type :
Silicon Carbide Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
0 ns
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Supplier Device Package :
PG-TO252-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.1 V @ 12 A