VS-E4TU2006TFP-N3
Manufacturer Part Number:
VS-E4TU2006TFP-N3
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
DIODE GP 600V 20A TO220-2FP
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
20A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
15 µA @ 600 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-220-2 Full Pack
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
61 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-220-2 Full Pack
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.63 V @ 20 A