D850N36TXPSA1
Manufacturer Part Number:
D850N36TXPSA1
Manufacturer/Brand:
Cypress Semiconductor Corp
Part of Description:
DIODE GEN PURP 3.6KV 850A
Manufacturer :
Cypress Semiconductor Corp
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
850A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 mA @ 3600 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 160°C
Package / Case :
DO-200AB, B-PUK
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
3600 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.28 V @ 850 A