CSICD05-1200 BK
Manufacturer Part Number:
CSICD05-1200 BK
Manufacturer/Brand:
Central Semiconductor Corp
Part of Description:
DIODE SIL CARBIDE 1.2KV 5A DPAK
Manufacturer :
Central Semiconductor Corp
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
240pF @ 1V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
5A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
190 µA @ 1200 V
Diode Type :
Silicon Carbide Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
0 ns
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Supplier Device Package :
DPAK
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7 V @ 5 A