UGF12JDHC0G
Manufacturer Part Number:
UGF12JDHC0G
Manufacturer/Brand:
Taiwan Semiconductor Corporation
Part of Description:
DIODE GEN PURP 600V 12A ITO220AC
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
12A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 nA @ 600 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-220-2 Full Pack
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Reverse Recovery Time (trr) :
45 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
ITO-220AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
3.1 V @ 12 A