SFAF2004GHC0G
Manufacturer Part Number:
SFAF2004GHC0G
Part of Description:
DIODE GEN PURP 200V 20A ITO220AC
Capacitance @ Vr, F :
170pF @ 4V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
20A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
975 mV @ 20 A