SFAF2002GHC0G
Manufacturer Part Number:
SFAF2002GHC0G
Manufacturer/Brand:
Taiwan Semiconductor Corporation
Part of Description:
DIODE GEN PURP 100V 20A ITO220AC
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
170pF @ 4V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
20A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 µA @ 100 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-220-2 Full Pack
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
35 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
ITO-220AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
975 mV @ 20 A