MBRF7150 C0G
Manufacturer Part Number:
MBRF7150 C0G
Manufacturer/Brand:
Taiwan Semiconductor Corporation
Part of Description:
DIODE SCHOTT 150V 7.5A ITO220AC
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
7.5A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 µA @ 150 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-220-2 Full Pack
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
ITO-220AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
150 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.02 V @ 7.5 A