MBR16100HC0G
Manufacturer Part Number:
MBR16100HC0G
Manufacturer/Brand:
Taiwan Semiconductor Corporation
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 16A TO220AC
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
16A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
300 µA @ 100 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-220-2
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-220AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
850 mV @ 16 A