TSPB5H120S
Manufacturer Part Number:
TSPB5H120S
Manufacturer/Brand:
Taiwan Semiconductor Corporation
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 120V 5A SMPC4.0
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
5A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
150 µA @ 120 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-277, 3-PowerDFN
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
SMPC4.0
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
120 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
740 mV @ 5 A