STTH30AC06SP
Manufacturer Part Number:
STTH30AC06SP
Manufacturer/Brand:
STMicroelectronics
Part of Description:
DIODE GEN PURP 600V 30A TO3P
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
30A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20 µA @ 600 V
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
175°C (Max)
Package / Case :
TO-3P-3, SC-65-3
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
60 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-3P
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.95 V @ 30 A