RB078B30STL
Manufacturer Part Number:
RB078B30STL
Manufacturer/Brand:
Kionix Inc.
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 30V 5A CPD
Manufacturer :
Kionix Inc.
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
5A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 µA @ 30 V
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
150°C
Package / Case :
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
CPD
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
30 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
720 mV @ 5 A